Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evlerde ve iş yerlerinde meydana gelen su kaçakları insanların uğraşmak istemedikleri önemli sorunlardan biridir. Bu sorun nedeniyle mutfak, tuvalet ve banyo fayanslarının kırılması neticesinde birçok iş yükü çıkabiliyor. İnsanlar her su kaçağı belirtisi olduğunda artık evlerinin her yerini kırdırmak zorunda değiller. Su kaçağının tespit edilebilmesi ve yalnızca kaçağın orda tamirat için ufak işlem yapılması çok daha az iş yükü çıkarıyor. Su kaçağı nasıl bulunur? diye merak eden insanlar için kırma dışında farklı yöntemlerde vardır. Bu yöntemlerin başında da cihaz yardımı ile yapılan ve daha teknolojik bir şekilde gerçekleştiren tespit işlemidir. Su kaçağını bulmak için boruların geçtiği her yeri kırmaktansa bu cihaz yardımı ile kaçak tespit edilir ve gerekli tamir işlemi yapılır.

 

Su kaçağı nasıl bulunur

 

Cihaz Yardımı İle Tespit Nasıl Yapılır?

Su kaçağı nasıl bulunur? sorunu farklı şekillerde yapılan bir işlemdir. Öncelikle su kaçağını tespit eden cihaz ile olası yerler taranır. Cihaz su kaçağının olduğu yere geldiğinde sizlere durumu bildirerek kaçağın nereden kaynaklandığını belirleyecektir. En az zarar ile su kaçağı tespit etme yöntemidir. Çünkü bu şekilde gereksiz kırma işlemi yapılmadığı gibi yalnızca kaçak olan kısımda tamirat işlemi gerçekleştirilir.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağının anlaşılma şekli farklıdır. Cihaz yardımı ile anlama, nemli bölgeleri takip etme, termal kameralar kullanma gibi seçenekler araştırılarak kaçaklar tespit edilebilir. Bir yerde su kaçağının en belirgin şekli nemli bölgelerin oluşmasıdır. Su kaçağı nasıl anlaşılır? gibi sorun yaşıyorsanız yapılması gereken işlemler bellidir. Boru patlağı olduğunda tabanda ve duvarlarda renk değişimleri meydana gelerek ıslaklıklar oluşmaya başlayacaktır. Bu şekilde bu bölgede bir su kaçağı olduğu tahmin edilebilir. Ancak gerçek yeri tespit etmek için yine de kırma işlemi yapılacaktır. Kırma işlemine gerek duyulmadan cihaz yardımı ile nokta tespiti yapılarak daha az inşaat pisliği ve daha az maliyet çıkarılabilir.

Evde su kaçağı nasıl bulunur

Evde su kaçağı olduğunda, aslında ev sahiplerinin yapabileceği çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Çünkü su kaçağının önce tespit edilmesi gerekir ardından da onarımı yapılmalıdır. Bunun için profesyonel yardım almanız gerekir.

Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi belirtileri de farklı olmaktadır. Örneğin; temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun şiddetine göre tahmin edebilirsiniz. Ya da pimaş hattında meydana gelen su kaçağını renginden veya kokusundan tahmin edebilirsiniz. Ancak kesin olarak yerini tespit edemezsiniz.

Evdeki su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabını verebilmek için, dairenize ait ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı dönmeye devam ediyorsa evinizde su kaçağı olduğu anlamına gelir. Böylece evdeki su sızıntısı kesin olarak tespit edilir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi sadece su kaçağının kesin olarak varlığı tespit edilir. Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı olabilir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz. Su kaçağı bazen o kadar ufaktır ki saatlerce akmasına rağmen 1 metreküp su ancak tükenir. Tabi bu her zaman bu şekilde devam etmez. Zamanla sızan su çatlağı büyüterek daha fazla akmaya başlar. Su sızıntısı az da olsa bunu erkenden fark edebilirsiniz. Bunun için yine dairenizin ana su vanasını kapatmalısınız. Ana vanayı kapattıktan sonra su sayacının üstündeki değerleri not ediniz. Ertesi günkü değerler ile kıyasladığınızda su sızıntısı kesin olarak belli olur.Su kaçağı nasıl bulunur,su kaçak tespiti,su kaçağı tespiti,su sızıntısı,su sızıntısı tespiti,su tesisatçısı