Alt kata su sızıntısı

Alt kata su sızıntısı çok katlı binalarda görülebilen su kaçağı çeşididir. Kendi evinizde su kaçağı olması bir yana, sizin evinizde ki su kaçağının komşunuzu rahatsız etmesi farklı bir durumdur. Bu gibi durumlarda komşuluk ilişkilerinde sıkıntılar çıkabilir. Alt kata su sızıntısı durumunda hemen profesyonel bir destek almalısınız.

Alt kata su sızıntısı
Alt kata su sızıntısı

Alt kata neden su sızıyor?

  • Üst katın tesisat sisteminde su kaçağından dolayı, su betonlardaki kılcal çatlaklardan alt kata sızabilir.
  • Banyo fayans arası su sızıntısının nedeni, banyo veya tuvaletin fayans aralarındaki derz dolgunun yetersiz olması veya kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri sonucu derz dolgunun tahrip olup özelliğini kaybetmesinden dolayı zemindeki suyun fayans aralarından geçip alt katın tavanından akması.
  • Pimaş borularında meydana gelen bir tahrip sonucu, pimaş hattı kullanıldıkça tahrip olan kısımdan su sızması, alt katın tavanından su sızmasına sebep olur.

Su damlayan yerin cihazla tespiti

Alt kata su sızması çok rastlanmayan arızalardandır. Buna rağmen genele bakınca her evde 1 kere su sızması yaşanmıştır. Yani su kaçağı eninde sonunda her evde, bir kere mutlaka olacaktır. Bunun gibi durumlarda müdahale etmek için teknolojik aletler gereklidir. Su kaçağını bulan makine ile su sızan bölge taranır ve bu sayede alt kata akan suyu bulma yapılarak sorununuzdan kurtulursunuz.

Alt kata su sızıntısı komşunuzu da rahatsız ettiği için bir an önce çözülmelidir. Genellikle akıntı fark edildiğinde en yakın çözüm olarak telefondan veya internetten yardım alma yoluna gidilir. Çünkü bu devirde oturduğumuz yerden bütün işleri halletme imkanımız bulunuyor. Elimizde böyle bir imkan varken hiç birimiz üst kattan su akması olduğunda dışarı çıkıp usta aramaz. Çağımızda buna uygun internet üzerinden çalışan alt kata sızan suyu bulan servisler hizmet vermekte. Biz de bunu su tesisat alanında neden olmasın diyerek gerçekleştirdik. Mobil araçlarla İzmir’in her yerine ulaşıp, bu müthiş kırmadan su kaçağı bulma hizmetini ayağınıza getirdik.

Su tesisat borularında sızıntı bizi çok yanıltabilmektedir. Banyoda oluşan kaçaktan sızan su, aşağı katın salonundan çıkabilir ya da üst katın mutfağından sızan su, sizin banyonuzdan damlayabilir. Suyun her zaman bulduğu en kolay yolu izlediğini düşünürsek, yukarıdan damlayan suyun alt katta aynı yerden çıkmayabileceğini de anlayabiliriz. Peki su patlağı olan bölgeden nasıl iz bırakmadan başka bir yere su gider, hiç merak ettiniz mi? Tabi ki bunu merak ediyorsunuz hemen anlatalım. Bir katın betonun içinde inşaat esnasında kılcal damarlar şeklinde suyun gidebileceği çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar gözle görülmese de suya yön verip, başka bir yere taşımaya yeter de artar bile. Betonda çatlak olmasa da su aşağı sızar, sadece yön değiştirmez. Bunun yanı sıra şap içindeki elektrik boruları, duvarlardaki elektrik borularının da içine su girerek, çok farklı noktalardan çıkmasına sebep olur. Su sızdıran bölgeden suyun taşınmasına, başka bir yerden aşağı akmasına neden olan şeyler bunlardır. Elimizdeki kameralı su kaçağı bulan aletler bize doğru teşhis imkanı sağlar. Borudan su sızıntısı olan bölgeyi, elimizle koymuş gibi buluruz. Böylelikle sizi hem maddi, hem de manevi sıkıntıdan kurtarabiliriz. Tüm işlerinde garanti imkanı sunan firmamızı tercih ederseniz üzülmezsiniz.