Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri

Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri su kaçağı tamiri nasıl yapılır ? Banyo su kaçak tespiti nasıl yapılır? Banyo örneğini verecek olursak alt kat tavanına kokulu su akıyor, alt katın tavanında sararma var gibi konularda gider borularında sızıntı şüphesi düşünülebilir. Banyo, tuvalet, lavabo giderine cam kırığı düştü ve gider borusunu zedelemiş olabilir. Ekibimiz kanal içine takılacak kamera ile tesisatın içinden görüntüleri çekerek gider borusunda su kaçağı önleyici çalışmalar için veri toplar. Dirsek, evye borusu, pimaş içlerindeki tesisatta gider borusunda su kaçakları bulan bu kamera ile sızdıran alanı tam olarak görür ve ardından su sızıntısı yerindeki hasar miktarına göre onarıcı yani kapatıcı ilaç veya kırılmış gider borusunu yenileme, değiştirme işlemleri uygulanabilir. Sorunu kırarak değil, bu cihazlar ile araştırarak çözümler üretiyor ve cihazla su kaçağı bulma yöntemleri konusunda teknoloji ağırlıklı işlemler yapıyoruz.

Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri banyo su kaçağı, tuvalet sızıntısı nasıl bulunur? Her türlü gider borusunda pimaş içinde su çok bulanık değilse görüntü alabiliriz. Onarımlar bir önceki örnekte olduğu gibi hasar araştırması ve hasar boyutuna göre şekillenecektir. Tuvalet, lavabo, banyo, musluk, batarya su kaçağı gibi konularda su sızıntısı tespiti, tamiri için tesisata basınç test makinesi takılarak o dairede kaçak olup olmadığına bakılır. Bazen duvardan su gelir fakat o sizin değil, yan veya üst kat dairenin tesisatı hatta yağmur su oluğu, havalandırma su kaçağı bile olabilir. Doğru cihazlar ile su sızıyor sorunlarına yönelik bu araştırma ile hasar alan tesisatın nereye bağlı olduğunu görerek sızıntı miktarını da tam olarak cihazla tespit edilmesinden sonra iki tür adım atılabilir. Çok küçük su kaçaklarını içten tamir eden su kaçağını durduran ilaç kullanıldıktan sonra sızıntı içerisinde olan tüm tesisatı dolaşması gerekir ve belli süre beklenir. Bu işlemin ardından tekrar ölçüm yapılarak su çıkış alanlarında pıhtılaşması beklenir. Ses ve sıcaklık analizi yapan iki cihaz ile yerlerini bulduktan sonra tam olarak yerlerini bilmemizden dolayı onarım da yapabiliriz.

kaçak su tespit
kaçak su tespiti,Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri ,su kaçağı tespiti

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağının tespit edilebilmesi için bazı teknik cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar suyun aktığı yeri tespit ederek, mevcut kaçağı bir ekran yardımıyla göstermektedir. Fakat genel bir kanının aksine, betonun altındaki su kaçaklarının merkezini tespit edebilen cihazlara sahip değiliz.

Bütün tesisat şirketlerinin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlar kullanım yerlerine göre;

Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz, Dinleme Cihazıdır. Cihazın diğer cihazlardan ayrılan bir özelliği olarak, en hassas verileri veren alet olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında su kaçağının yerini hızlıca tespit edebilen Dinleme Cihazı, kaçağın yerini noktasal veriler ile kullanıcıya sunan oldukça kullanışlı bir alettir.

Termal Kamera: Genellikle sıcak su borularında meydana gelen sızıntının yerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Fakat diğer cihazlardan eksik bir yönünün olduğunu söyleyebiliriz. Markası ne olursa olsun Termal Kameralar, yardımcı bir cihazdan öteye gidememektedir. Cihaz sayesinde önce sıcak su borularının tespiti yapılır. Daha sonrasında Dinleme Cihazı ile nokta atışı yapılarak kaçağın yerinin tespit edilmesi gereklidir.

Pis Su Kamerası: Sızıntının meydana geldiği pis su giderlerinde bazı hasarlar meydana gelmektedir. Pis Su Kamerası sayesinde, el yardımıyla servis hizmeti verdiğimiz yerlere göndermiş olduğumuz kamera ile tespitler yapılmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda Dere tesisat kamera ilehataları ve boru kırıkları, cihazın ekranında görülmektedir. Böylelikle sorunlu yerlere müdahaleler mümkün hale gelir.

Nem Ölçer: Sıvı ile temas halinde bulunan ortamların 3 cm kadar derinliğine inebilen Nem Ölçer cihazı, nem seviyesini ölçmek için kullanılmaktadır. Cihazın eksik bir yönü olarak, sızıntının yeri tam olarak tespit edilememektedir. Tıpkı Termal Kamerada olduğu gibi Nem Ölçer cihazı da yardımcı bir cihaz olarak kullanılmaktadır. Böylelikle iş yükü azaltılarak, sorun giderilebilmektedir.

Cihazla su kaçağı bulma yöntemleri,su kaçağı,su kaçağı tespiti,su sızıntısı bulma,kaçak su tespiti,su sızıntı tespiti,izmir su kaçağı tespiti bulma,su kaçağı izmir,su kaçakları tespiti,izmir su sızıntı tespit