pimaç açma,mutfak tıkanıklığı açma
pimaç açma,mutfak tıkanıklığı açma,yer süzgeci açma

 

Yer süzgeci tıkanıklığı.Banyonuzun yerlerinde bulunan suyun gitmesinin sağlayan delikler yer süzgeci olarak bilinmektedir. Banyo yaptıktan sonra veya banyomuzu temizledikten sonra pis suların gitmesi yer süzgeçleri sayesinde olmaktadır. Banyo yaparken dökülen tüyler sonucunda da tıkanmalar oluşabiliyor.Bu yüzden bu süzgeçler banyomuz için önemlidir. Orada oluşabilecek en ufak bir tıkanıklık bütün banyonun mahvolmasına neden olabilmektedir. Banyo yer süzgeci tıkanıklığı açma sanıldığı kadar kolay değildir. Bundan 5 yada 6 sene önceyi ele alırsak çağırdığımız tesisatçılar yer süzgecinin tıkanıklığını açmak için birçok yeri kırmak zorunda kalırdı.

Banyo yer süzgeci tıkanıklığı Açma 

Bütün işlem bittiğinde mutfağımıza baktığımız zaman bir harabeye dönüştüğünü görürdük ve bu durumda bizi çok üzerdi.Ama artık tesisatçılar teknolojinin gelişmesiyle bütün makineler bir kenara atılıp en son teknolojiyi kullanmaktadırlar. Tesisatçılar banyo yer süzgeci tıkanıklığı açmak için kullandıkları cihazlar sayesinde hiçbir kırma işlemi uygulamamaktadır. Cihazların ucundaki sert ucu kancalı hortumlar yardımıyla banyo tıkalı giderlerimizde içeri girerek tıkanıklığı meydana getiren birçok maddeyi kanallara göndermektedir.

yer-süzgeci-tıkanıklığı
yer-süzgeci-tıkanıklığı

Süzgeçlerde Tıkanıklığın Oluşmasındaki Etkenler

  • Balkonlarda inşaat kalıntısı veya ufak taş parçacıklarının boruda birikmesi,
  • Dışarıda bulunan süzgeçlerde rüzgarın etkisiyle yaprakların toplanması,
  • Banyo süzgecine bırakılan saç, kıl ve tüy gibi kalıntıların atılması,
  • Bahçe giderlerinde çamur, toprak ve taş parçacıklarının boruya kaçması,
  • Süzgeçlerden kum ve toprak birikmesi sonucunda su geri tepebilir,
  • İş yerlerinde bulunan giderlerde ise genelde bu borular ortak hatta bağlıdır, bu nedenle dökülen atıklar tek bir noktada birleşerek suyun tepmesine sebep olur

Süzgeçlerde suyun geri tepmesine neden olan problemler arasında en yaygını kumların ve toprakların boruya kaçmasıdır. Doğru filtreleme sistemine sahip süzgeç modelleriyle bu tıkanıklığı önlemeniz mümkündür ancak süzgecin etrafında çamur, toprak ve kum gibi pisliklerin boruya kaçması engellenmelidir.

– Lokantalarda mutfak süzgeçlerinde tıkanıklık sorunları ile sık sık karşılaşıyoruz, yaptığımız çalışmalar sonucunda ise tıkanıklık sorunlarının %70’i yemek ve yağ artıklarından dolayıdır.

– Tıkalı süzgeç giderlerine el yordamı yöntemleriyle müdahale etmek zor bir iştir çünkü tıkanıklığın meydana geldiği borular 50’lik ve çap olarak ufak olduğu için tıkanma riski diğer borulara göre daha fazladır. Süzgeç tıkanıklıklarını önlemek için kaliteli ve filtrelemesi iyi olan süzgeç modellerini tercih etmenize fayda var. Almak istediğiniz süzgeç modeli geniş ve boşluklu olmamalıdır çünkü aralardan taş v.b katı cisimler girebilir. Balkonlarda süzgecin tıkanması çoğu zaman kaçınılmaz olsa da pencere ile kapatıldığında dışarıdaki çöplerin balkona girmesi önlenmiş olmalıdır.

Yer süzgeçleri lavabo gider borusuna bağlandıktan sonra kısa mesafede biraz daha büyük çaptaki boruya bağlanmalıdır. Kapalı otoparklarda bulunan zemin yıkandıktan sonra toz, toprak, kum taneleri yer süzgecinden kanala göndermeye çalışılır. Yanlış kullanımlar sonucu yer giderlerinin tıkandığına birçok defa şahit olduk. İnşaat şantiyelerinde en alt katta yerlerin yıkanması için konulan giderlerin içerisine taşlar ve beton atıkları atılmaktadır. Dibe çöken kum, çimento tozu ile birleşince ıslak boru içinde donma yapar. Kanal boruları derinden gitmiyorsa sıkıntı yok. Ama yerin bir metre altındaki boruyu değiştirmek yerine basınçlı su ile yıkatmak daha doğru olacaktır. Borunun içerisinde geriye kalan betonları kanal açma makinesi ile ancak parçalayabiliriz. Eğer çok küçük taşlar varsa bunları dışarı atmak için, traktörle su taşıyan amcalar var. Onlardan yardım alarak bol su boruya vererek atabilirsiniz. Boru içerisinde beton tıkanmaları açılmaz.yer süzgeçi tıkanıklığı,yer sifonu tıkanıklığı,tıkanıklık açma,yer sifonu tıkandı,tıkalı yer süzgeci,tıkalı yer gideri