Su kaçağı nasıl önlenir

Genellikle önemsiz bir problem olarak algılanan ve çoğu zaman ihmal edilen su sızıntısı, önlem alınmadığında büyük sorunlara sebebiyet verir.Su kaçağı nasıl önlenir Su sızıntıları öncelikle tavan ve duvarlarda terlemeye akabinde buna bağlı olarak boyanın deforme olarak kabarıp dökülmesine yol açar. Üstelik su sızıntılarının sadece dairenize değil, komşularınıza da tesisatınızdan kaynaklanan bir problem nedeniyle zarar vermesi oldukça olasıdır. Su kaçağı probleminin bütçenize verdiği zarar sadece bununla da kalmaz; su sızıntısı sinsi bir biçimde su faturalarının artmasına neden olur!

Dairemde üst kattan su sızıntısı var. Sızıntının kaynağını tespit edemediler. Özellikle sızıntı, küçük bir çatlaktan geliyor. Bu sızan su nasıl önlenir, ne yapmamız lazım?

Klasik yöntemlerle sızıntının kaynağını tespit etmek ve sızıntıyı ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Bu tip sorunlar ya tesisat kaynaklı sızıntıdır ya da üst katta biriken suyun çatlaktan sızmasıdır.
Tesisat borularında bir delik ya da çatlak varsa sızıntı sürekli olmaktadır. Banyo giderinden su sızıntısı oluyorsa bu durumda sorun aralıklarla görülmektedir. Banyo tesisatında su kaçağı varsa yine sürekli bir sızıntının görülmesi mümkündür. Fayans aralarında boşluk varsa suyun bu aralardan alt kata sızması gibi bir durum da ortaya çıkmaktadır.
Bu sorunu üst katta oturanın fark etmemesi de mümkündür. Çünkü daire zeminindeki yalıtım, tesisat borusunun üst kısmında fazla, alt kısmında ise azdır. Böyle olunca da su sızıntısı kendisini alt kat daireden göstermektedir.

Sızıntının nereden kaynaklandığının tespit edilebilmesi için su sızıntısının görüldüğü yere küçük delikler delinmektedir. Bu deliklere minik kanallar çakılmakta, bu minik kanallara da su basılmaktadır. Bunun yapılmasındaki amaç, kanalların çatlağa ulaşıp ulaşmadığını anlamak içindir. Minik borunun çatlağa denk geldiği tespit edildiğinde de özel bir kimyasal enjekte edilir ve çatlak kapatılmış olur. Böylece çatlaktan su sızması tamamen önlenmiş olmaktadır.

Çatlak kapatıldığında eğer su kaçağı tespit edilip onarılmadıysa sızıntının olması yine muhtemeldir. Bu durumda su kaçağı tespit cihazı kullanarak sızıntının kaynağının tespit edilmesi gereklidir. Bu cihaz, tesisatın herhangi bir yerindeki su kaçağının tam yerini tespit edebilme özelliğine sahiptir.

Uzman ekiplerimiz, tesisattaki çatlak ya da delik yeri cihazla kırmadan tespit ettikten sonra gerekli onarımı gerçekleştirmektedir. Bu işlem için betonda kırma işlemi uygulanmamaktadır. Özel olarak geliştirilen ve akustik su kaçağı tespit cihazı adı verilen bu cihazın mahalle aralarında hizmet veren tesisatçılarda bulunmadığı da bilinmelidir.

Sorunun tespit edilmesi ve sızıntının önlenmesi için bizimle irtibata geçtiğinizde uzman ekiplerimiz özel su kaçağı tespit cihazı ile adresine gelecek ve sorunu kısa bir süre içinde tespit ederek gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir.