Tavandan su damlıyor

Tavandan su damlamasının birkaç sebebi bulunur. Tavandan su damlıyor sebep olan sorunların tespit edilip en kısa sürede giderilmesi gerekir. Sorun giderilmezse ilerde maliyeti yüksek sorunlara sebep olur.

Tavandan su damlaması gelmesi durumu, sizin ve komşunuzun huzurunu kaçıracak niteliktedir. Tavandan su damlıyor durumu aynı zamanda birçok unsura da zarar verir. Genelde beton ve tavan alanlarında bu olumsuz durumu görmek mümkündür.

Beton yapısal özelliğinden dolayı uzun yıllar dayanabilecek niteliktedir. Ancak çok fazla nem ve su oranı betona zarar verir ve ömrünü kısaltır. Suya doyan beton zamanla çözülmeye başlar ve bu durumda yapılar için oldukça riskli bir durumdur. Tüm bunların nedeni tesisatlarda meydana gelen arızalar ve akabinde Tavandan su damlıyor şikayerinin oluşmasıdır.

tavandan su damlıyor
tavandan su damlıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavandan su damlıyorsa ne yapılmalıdır?

Su damlamasının olduğu yere göre önlem alınması gerekir. Sorun ısıtma tesisatında ise genelde parke alanlarında kabarma şeklinde kendisini gösterir. Daha fazla parkenin zarar görmemesi için kombi su bağlantısının kesilmesi gerekir. Ayrıca ana vananın da kapatılması gerekir.

Aynı şekilde sorun tavan alanında da meydana gelir. Bu durumda üst kat komşunuz sorunu fark etmediyse, onu uyarmanız gerekir.

Tavandan su damlıyor durumu, ıslak zeminlerin yer aldığı alanlarda oluşuyorsa, aynı şekilde suyun bağlantısının öncelikle kesilmesi gerekir. Bu alanlardaki suyun tahliye edilmesi de önemlidir. Fayans derz dolgu aralarından su sızması böylelikle engellenmiş olunur.

Salon ya da oda gibi alanların tavanında meydana gelen su damlama durumlarında ise buradaki eşyalar kaldırılmalıdır. Eğer halı ya da kilim gibi eşyalara bir miktar su ulaşmışsa, bu eşyalar kurutulmalı ve yıkama firmasına gönderilmelidir.

Su damlaması eşyalara ve mahallere zarar vermişse o zaman sigorta şirketiniz ile iletişime geçmeniz gerekir. Aynı durum üst kat komşunuz için de geçerlidir. Çünkü üst komşunuzda sorun meydana geldiği için sizin de zararınızı karşılaması gerekir.

Tüm vanalar kapandıktan sonra sızıntı devam ediyorsa, özellikle ıslak zemin alanlarındaki derz dolgularının yenilenmesi sorunu giderebilir.

Tavandan su damlaması sorunu nasıl çözülür?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle tüm vanaların kapatılması gerekir. Daha sonra uzman bir tesisat firmasından yardım almanız gerekir. Tesisat firmaları öncelikle sorunun kaynağını tespit ederler. Daha sonrasında ise nasıl bir çözüm gerektiğine karar verirler.Tavandan su damlıyor

Su damlaması sorunu temiz su ya da pissu tesisatından kaynaklanabilir. Özellikle pissu tesisatından kaynaklı bir damlama söz konusu ise tavanda oluşan sarı su izinden bu durum anlaşılabilir. Ayrıca pis bir koku da bu ortama hakimdir. Önlem alınmadığında sağlığa zararlı bir niteliktedir.

Tavandan su damlıyor temiz su tesisatında ya da pissu tesisatında oluşan sorun büyükse, yani tesisatta onarılmayacak düzeyde bir kırık varsa, öncelikle bu borunun değişmesi gerekir. Çok küçük bir alan sökülerek, boru değiştirilir ve gerekli kontroller yapılır. Kontrollerin yapılması, su sızıntısının tekrar edip etmediğinin görülmesi içindir.

Eğer temiz su tesisatlarında küçük çatlaklar ya da delikler varsa, özel kimyasallar yardımı ile bu sorun giderilir. Öncelikle tüm vanalar kapatılır. Daha sonrasında kimyasal sisteme verilir. Bu kimyasalın özelliği, çok küçük mikro çatlakların ve deliklerin kapatılmasını sağlamasıdır.

Vanaların kapatılmasının nedeni, kimyasalın içerisinde bulunan mikro maddelerin hava ile temas ederek, kristalleşmesi ve sertleşmesidir. Tesisat yüzeyinde sert bir tabaka oluşturan bu kimyasal sayesinde, uzun ömürlü bir çözüm elde edilmiş olunur.tavandan su damlıyor,üst kattan su damlıyor,banyomda sızıntı var,su kaçağı tespiti,su kaçağı,noktasal su kaçağı tespiti