Lavabo Açma

Lavabo açma için bir çok yöntem ve sistem var bazı tıkanıklık sorunlarını bir kaç yöntem ile pratik olarak çözebilirsiniz.Peki nedir bu lavabo açma yöntemleri bu yazımızın tamamında lavabo nasıl açılır, lavabo açmak için hangi yöntemler kullanılır bunları sizlere anlatacağız.Lavabo açma yöntemleri için yazımızın hepsini okuyup uygulayıp basit tıkanıklık sorunlarını çözebilirsiniz.Basit tıkanıklık sorunlarını bazılarınız açtı ve bu sorundan şimdilik kurtuldu.Peki bu tıkanıklığı açamayanlar ne yapabilir yazımızda bu sorunun detaylı olarak cevabını vereceğiz fakat ön bilgi olarak söylemek için robotlu ve kameralı tıkanıklık açma servislerinden destek almak gerekebilir.

Lavabo Açma Yöntemleri

Sirke ve tuz ile lavabo açma, lavabo açma pompası vb. pratik çözümleri siz değerli okurlarımıza ve müşterilerimize aktaracağız.Bu yöntemler ile evlerinizde veya iş yeri lavabolarında olaşabilecek tıkanmaları pratik ve zaman kaybetmeden çözebilirsiniz.

Sirke Ve Tuz ile Lavabo Açma

Bu yöntem, lavabo giderinde bakteri, yağ ve organik kalıntı birikmesinden kaynaklanan kokuların giderilmesine ve tıkanıklık sorununa yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekteki lavabo tıkanmalarını önlemek için artıkların temizlenmesine yardımcı olabilir. Lavabonun içine yarım bardak tuzu dökün, ardından bir bardak sirke dökün. Hemen tahliye kapağını kapatın veya tıkayın ve karışımın yaklaşık 15 dakika beklemesini sağlayın. Daha sonra, bir su ısıtıcıda veya tencerede bir miktar su kaynatın ve kaynar suyu tıkalı lavabonun içerisine dökün.
Bir ölçek kabartma tozu ve sirke çözeltisi ayrıca lavabo yüzeyinde oluşan lekeleri ve mineral birikintilerini temizlemek için de kullanılabilir.

Körüklü Lavabo Pompası Kullanmak

Bir lavabo tıkanıklığı açma için bir pistonlu lavabo pompası kullanın. Pompalar, tuvaletlerin ve lavaboların tıkanıklığını açmak için mükemmeldir, ancak tıkanmış lavabo ve küvetlerde de iyi çalışırlar. Lavaboyu veya küvetin giderinin alt kısmını örtecek kadar su ile doldurun. Sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak ve birkaç hızlı pompa vermek için pistonu lavabonun üzerine sıkıca bastırın.Lavabo açma için en çok bilinen ve her mutfakta bulunan ekipman pompa ile genellikle ilk yapılan işlemdir.
Körük stili pompalar en iyi sonucu verebilir. Çift hazneli lavabonuz varsa, tam bir sızdırmazlık oluşturmak için pompalamadan önce kanallardan birini tapa veya bir bezle kapatmanız gerekebilir. Bu işlemi tuvalet için uygulanacak ise ayrı bir pompa bulundurun.

Lavabo Açıcı Tel Kullanmak

Ucuz bir kablo ya da lavabo açma yılanı satın alın. Bu yöntem, başka yollarla ulaşılamayan derin tıkanıklıkları temizlemek için mükemmeldir. Bu yöntem biraz pahalı ama istemiyorsanız, bir nalburdan ödünç isteyebilirsiniz. Bir makaraya sarılı kablolar birçok uzunlukta gelirken, çoğu evde lavabo tıkanıklığını açmak için 7,5 m kablo mutlaka olmalıdır. Aynı zamanda iyi bir kavrama yüzeyine sahip lastik eldivenler almalı ve özellikle yakın zamanda kezzap tarzı temizleme ürünleri kullandıysanız koruyucu gözlükler takmalısınız. Gerekirse, lavabonun altındaki sifonu çıkarın. Bazı evyelerde yerleşik bir süzgeç bulunur, bu yüzden tıkanıklığa ulaşmak için bunu atlamak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı lavabo sifonları elle çıkarılabilir, ancak bu mümkün değilse bir anahtar veya gider açma anahtar pensesi ile çıkartabilirsiniz. Çıkardıktan sonra borudan akan suyu yakalamak için bir kovaya yakın durun. Burgu kablosunu ya da lavabo açma telini yavaşça boru açıklığının içine doğru itin. Birkaç metre sonra, bobini boruya sıkıca iterken burgu tel üzerindeki kolu çevirin. Burgu tıkanıklığı karşılayana kadar yavaşça borunun içine doğru ilerler. Borunuzda keskin bir kıvrım varsa, burgu telini sıkmanız veya krankları biraz daha sıkıca döndürmeniz gerekebilir.Dirençle karşılaşana kadar burguyu çevirmeye devam edin. Burgu teli, kırılması için çok büyük veya güçlü bir tıkanma ile karşılaşırsa, dönmeye karşı koyacaktır. Kabloyu tıkanmaya sıkıca oturtmak için kolu birkaç kez daha çevirin, sonra tıkanmayı gevşetmek için hafifçe sallayın.

Lavabo açma
Lavabo açma

 

 

 

Doğal Yollarla Lavabo Açma

Doğal yollarla lavabo açma sorunun cevabını verirken hemen hemen her evde olması gereken bazı ürünlere ihtiyaç vardır. Bunlar; sirke, tuz, karbonat gibi her mutfakta bulunan ürünlerdir. Bu ürünlerle lavabo tıkanıklığı nasıl açılır bunu anlatacağız bu yöntemler doğal lavabo açma yöntemleridir.

Sirke – Karbonat ile Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

 • Doğal yollarla lavabo nasıl açılır? Sorumuzun bir diğer cevabı karbonat sirke karışımıdır.
 • Karbona ile sirke bir araya geldiğinde doğal bir tepkime meydana gelir.
 • Bu tepkime sonucu lavabo tıkanıklığı açma çalışmalarınız sonuç verebilir.
 • Karbonat sirke ile lavabo nasıl açılır? Derseniz eğer, lavabonun süzgecine bir miktar karbonat dökülür.
 • Ardından sirke dökülür.
 • Zaten sirke dökülür dökülmez kimyasal reaksiyon hemen başlar. Kimyasal tepkime yaklaşık olarak 1 – 1,5 dakika sürmektedir.
 • Bu süre içinde tıkanıklığa sebep olan cisme nüfuz etmesi lazım.
 • Eğer lavabo tıkanıklığına sebep olan cisim daha derindeyse bu tıkanık lavabo açma doğal olarak açılmayacaktır.
 • Unutulmaması gereken bir nokta da bu tıkanık lavabo açma doğal yöntemi için de lavabo tıkanıklığına sebep olan cismin organik bir cisim olması gerekir.

Lavabo tıkandı tıkalı lavabo nasıl açılır? Sorusunun cevabını vermeye çalıştığımız yukarıdaki yazımızda, evde kendi imkânlarınızla lavabo açmak için kullanılacak yöntemlerdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi basit lavabo tıkanıklığı olduğunda bu yöntemler tıkalı lavabo açma çalışmasında işe yarayabilecek yöntemlerdir.

Robotla Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

Robot cihaz, lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinde kullanılan tel gibidir. Ancak daha profesyonel halidir. Lavabo tıkanıklığının sebebi borunun içindeki bir cisimse robot cihaz kullanılır.

Robot cihaz, lavabo borusu içindeki cismi ya parçalar, ya iter ya da çekip çıkarır. Bu durum, lavabo borusundaki cisme göre değişir. Cisim parçalanabilecek bir cisimse, robot cihazda bulunan yayın ucuna parçalama işlevi gören aparat takılır ve cisim parçalanır. Eğer cisim parçalanmayacak bir cisimse, bu kez robot cihazın ucuna farklı bir aparat takılır ve cisim ya çekip çıkarılır ya da lağım kuyusuna kadar iteklenir.

Şimdi lavabo borusu içindeki cismin ne olduğu nasıl belirlenir? Sorusunu sorarsa işte burada kameralı görüntüleme cihazı devreye girer.

Kamera ile Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

 • Kameralı görüntüleme cihazı, tıkanmış lavabo açmak için kullanılması gereken en kritik cihazlardan biridir.
 • Firmamızın eli ayağı diyebileceğimiz bu cihaz sayesinde, lavabo tıkanıklığı açma çalışması için robot cihaz kullanılıp kullanılmaması belirlenir.
 • Ayrıca robot cihaz kullanılacaksa, robot cihazın ucuna hangi aparatın takılacağı da kameralı görüntüleme cihazı ile belirlenir.
 • Kameralı görüntüleme cihazı sadece tıkalı lavabo açma çalışmasından önce kullanılmaz, aynı zamanda tıkanmış lavabo açma çalışması bittikten sonra da kullanılır.
 • Lavabo tıkanıklığı açma çalışması tamamlandıktan sonra tıkanıklık tamamen açılmış mı açılmamış mı kameralı cihazla yapılan inceleme sonucu belirlenir.
 • Tıkanmış lavabo açma çalışmasından önce kameralı cihaz kullanılırken, lavabo borusunun içi net olarak görülmez.
 • Çünkü lavabo giderinde tıkanıklık vardır ve su birikmiştir bu sebeple görüntü net değildir.
 • Görüntü net olmadığı için de lavabo borusunda tıkanıklık dışında başka sorun olup olmadığı belirlenemez ama lavabo gideri açma çalışması tamamlandıktan sonra görüntüleme cihazı tekrar kullanılarak lavabo borusunda başka sorun olup olmadığı belirlenebilir.
 • Lavabo borusunda eğim sorunu da olabilmektedir.
 • Daire daha inşaat halindeyken lavabo borusunu döşeyen tesisat ustaları lavabo borusuna yeterli eğimi vermediğinde lavabo borusunda eğim sorunu meydana gelir.
 • Bu eğim sorunu yüzünden, lavabo borusunun içindeki su akmaz ve borunun içinde bekler.
 • Ya da su çok yavaş akar her iki durumda da tıkanıklık meydana gelir.
 • Ancak bu tür bir sorun olduğunda lavabo tıkanıklığı sık sık meydana gelir.
 • Eğer sizin lavaboda da sık sık tıkanıklık meydana geliyorsa lavabo borusunda eğim sorunu olabilir.
 • Bu durumun tespit edilmesi de ancak kameralı görüntüleme cihazı ile mümkündür.
 • Kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin tecrübesi de önemli bir etkendir.
 • Firmamız kameralı görüntüleme cihazı ile yaptığı inceleme sonucunda lavabo borusunda eğim sorunu olduğu belirlerse bunu müşterilerine ayrıntılı olarak bildirmektedir.
 • Bu tür bir sorun olduğunda lavabo borusunun sökülüp yeniden döşenmesi gerekir.
 • Aksi halde alternatif bir çözüm yolu yoktur.
 • Bu durumda firmamızın onarım ekipleri görev yapmaktadır. Onarım ekiplerimiz özel ve deneyimli tesisat ustalarından oluşmaktadır.
 • Sadece tesisat ustası değil aynı zamanda fayans ustası da olan onarım ekiplerimizin personelleri, lavabo borusundaki eğim sorununu giderdikten sonra yeniden fayans döşeyerek kullanıma hazır bir şekilde banyonuzu teslim ederler.
 • Ayrıca onarım çalışması bittikten sonra, firmamızın yaptığı onarım bir yıl garanti altına alınır.
 • Bir yıl boyunca firmamız tarafından yapılan onarımda bir sorun çıkması durumunda, ekiplerimiz gelip ücretsiz olarak bu sorunu gidermektedir.

Kalıcı çözüm olarak lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?

Pimaş açma makinesine uygun uç takılarak yağları ve gideri tıkayan atıklar parçalanır. Tıkanıklık açma çalışmasında yaylı sistem kullanarak boru içerisindeki yağların tamamen parçalanması sağlanır.

Tıkanıklık sonrasında parçalanan yağ ve atıklar, boru eğimsiz yapılmışsa, giderin içinde kalabilir. Yağlanmadan ve boru çapının daralmasından dolayı oluşan tıkanıklıklar için firmamızın çözüm önerileri bulunmaktadır.

Lavabo tıkanıklığı gideren aletli ustalarımız sayesinde kırmadan tıkalı lavabo açma işlemi hayal olmaktan çıkmıştır. Tıkalı lavaboyu açarken pis su borusuna robotlu kameralar gönderilir ve lavabodan su geri geliyor sorunu kısa sürede çözülür.